Červenec – měsíc vonící po levanduli

Svátky a významné dny

1. 7. první prázdninový den

5. 7. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. 7. Den upálení mistra Jana Husa

13. 7. svatá Markéta

25. 7. svatý Jakub

26. 7. svatá Anna

Červenec máme spojený s prázdninami, odpočinkem a dozrávajícími plody. Představuje nejteplejší měsíc s dlouhými dny a vlahými večery.

Tráva bývá vyprahlá, a tak nám připomíná, jak je voda nepostradatelná. Obzvlášť v těchto horkých dnech. Naši předkové pořádali hromadná procesí, při kterých se snažili vyprosit vodu a ochranu před bouřkami i kroupami. Dnes víme, že počasí neovlivníme, a čím dál tím více zahrádkářů si uvědomuje, že sklizeň není nic automatického, ale něco, čeho bychom si měli vážit, především po dlouhých obdobích sucha.

 

13. červenec, den svaté Markéty, vnímali naši předci jako začátek žní. Dochovala se nám od nich pranostika o tom, že svatá Markyta vhodila srp do žita, která odkazuje na to, že se v tomto období sklízí především obilí. Však i proto vznikly školní prázdniny – aby i děti mohly pomáhat při sklizních. Dříve byly žně ruční práce, ovšem v současnosti jde spíše o mechanický výkon a my tak ztratili se žněmi kontakt. Po žních se v minulosti konaly dožínky jako oslava jejich úspěšného ukončení.

Červenec je také obdobím sklízení oblíbené levandule a měsíčku. Levandule je významná pro kosmetické i léčivé účely. Pomáhá proti nespavosti, na relaxaci a uvolnění, zlepšuje dýchání a olej z ní se využívá při hojení ran a zánětů. Tato rostlina našla uplatnění i při hubení hmyzu, včetně blech, štěnic a vší. Dává se také do skříní jako ochrana proti molům. Nejkvalitnější levandule lékařská se pěstuje v nadmořské výšce 800 až 1 300 metrů, ovšem existuje i mnoho jiných druhů, které rostou v nižších polohách.

Měsíček lékařský je nádherná a nenáročná letnička s rozsáhlými léčivými účinky. Pročišťuje krev a celkově podporuje krevní oběh. Má antibiotické účinky. Léčí kožní potíže, pomáhá při hojení jizev a jiných potížích. Zjemňuje, vyživuje a zvláčňuje pokožku. Semena měsíčku obsahují vysoké množství proteinu a oleje. Rostlina odpuzuje hmyz a má štiplavou vůni. A říká se, že jsou-li květy ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet.

Na konci července jsou již rána chladná. Den svaté Anny svou pranostikou odkazuje na typický zlom léta. Dny jsou ještě teplé, ale noci a rána začínají být již chladnější a vlhčí.

Fotografie pochází z knihy Tradinář a Svobodná hra.

Červenec – měsíc vonící po levanduli

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Související autor

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám