Jaro s rukama v hlíně

S jarem se do našich dní navrací i čas práce na zahradě, plánování výsadby, přípravy záhonů. Zahradničíte-li už dlouhá léta a na zahradě si víte rady, bude pro vás následující text spíše opakováním už dávno známého a můžete ho přeskočit. Jste úplní začátečníci? Pak jsou tyto řádky právě pro vás.

Co je potřeba promyslet nejdříve, jsou dispozice vaší zahrady, balkónu nebo okna s truhlíky. Jiným rostlinám se bude dařit na slunném místě a jiným ve stínu. Některé potřebují větší záhon a jiné si vystačí v truhlíku. Jsou takové, které stačí vysít do země, jiné je třeba nejdříve vypěstovat v sazeničky v teple domova a až později přesunout ven. Také samozřejmě musíme nejprve naplánovat, jestli chceme pěstovat zeleninu, bylinky nebo kvetoucí rostliny do vázy. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, kolik času můžeme zahradničení věnovat a jaký na to máme rozpočet.

Když si zjistíme, jakým rostlinám se u nás bude dařit, zkusme si nakreslit plánek, kam co vysadíme, rozmysleme si, do jakých nádob co umístíme, pokud nebudete vysazovat do země, kolik času budeme moci rostlinám věnovat.

V březnu už můžeme ven vysévat hrášek, mrkev, ředkvičky, hlávkové saláty, rukolu a vysazovat česnek. Koncem měsíce už můžeme sít také otužilé letničky (černuchy, chrpy, měsíček). Doma si můžeme předpěstovat mangold, rajčata a papriky. V dubnu sejeme petržel, řepu, brokolici, řapíkatý celer, kopr, len a pórek a doma připravujeme zelí, dýně a cukety, na okenním parapetu můžeme předpěstovávat slunečnice, hrachory a slézovec. Do země můžeme sázet mečíky a pryskyřníky.

Čas strávený s rukama v hlíně má také zdravotní benefity. Pobyt na zahradě vám pomůže na těle i duši. Více o tom v článku z knihy Pěstujeme ve městě od komunitní organizace Kokoza:

Pěstování jako zázračná droga

Ruku do hlíny na to, že pěstování je jednou z nejlepších cest k prevenci nemocí nebo dokonce k uzdravení! Pěstování a čas strávený na zahradě může být lehce dostupným „lékem“ pro naše tělo i mysl. Takže jestli chcete zhubnout, posílit svaly, vypadat a cítit se skvěle a přitom se bavit, ušetřit peníze a být prospěšný planetě, přesuňte se na zahradu. Neskolí vás žádná nemoc a zranění se vám vyhnou…  

Začněme u těla

Slunce svítí a vitamin D, který díky němu vzniká, reguluje hladinu vápníku i fosforu v těle, které jsou důležité pro zdraví kostí a zubů, ale také pro správné fungování metabolismu. Takže žádné pilulky, stačí být venku, třeba právě na zahradě. A jak často? Ideálně 2–3x týdně, aby kůže tvořila „déčka“ dostatek. Jen musíte sluníčku vystavit alespoň kousek těla. Při pěstování plodin a při přehazování kompostu ohýbáte záda, kopete, zvedáte, vytahujete se do výšky, protahujete se a tím krásně posilujete, svaly jsou pružnější, posilují se i kosti. Osteoporóza je jen cizí slovo. Pohyb také zvyšuje krevní oběh, díky tomu snížíte svůj krevní tlak a všechno se rychleji hojí. A výsledek? Budete lépe odolávat úrazům, snížíte riziko osteoporózy, srdečních onemocnění, cukrovky a dalších nemocí.

A co naše duše? Aneb mentální zdraví

Zahrady byly vždy součástí míst, kde se pečovalo o duševní zdraví – podívejte se třeba na staré klášterní zahrady. Dnes se léčivé zahrady objevují i v nemocnicích, domovech seniorů, ale (zejména) v zahraničí také v rámci obchodních center nebo věznic.

Některé zahradnické práce povznáší naši mysl až k relaxaci a meditativnímu stavu. Prořezávání, stříhání a ruční pletí nám zkrátka pomůže krásně vyčistit nejen zahradu, ale i hlavu. Většina práce na zahradě nás dostává do přítomného okamžiku, zapomínáme na minulost, nemyslíme na budoucnost. Tady a teď. A co teprve naše smysly! Co to v okolí voní? Dotyk kopřivy nás také dostane do přítomnosti, mokrá zem je na dotyk jiná než suchý písek, a když nám pod rukama proleze žížala… V půdě dokonce existují bakterie (Mycobacterium vaccae), které stimulují produkci hormonu norepinefrinu a serotoninu, a působí tak jako antidepresivum. Pomohou tělu regulovat požadovanou rovnováhu chemických látek v mozku, bojovat proti depresi a činit nás chytřejšími, bez lékařského předpisu!

Více informací naleznete v knihách:

Zahrada do vázy a Zahrada žije

Zelenina z ekozahrady a Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku 

Pěstujeme ve městě

Jaro s rukama v hlíně

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám