Prosinec plný rodinných rituálů

Svátky a významné dny

4. 12. svatá Barbora

5. 12. Mikuláš v předvečer svátku svatého Mikuláše, druhá adventní neděle

12. 12. třetí adventní neděle

13. 12. svatá Lucie

19. 12. čtvrtá adventní neděle

21. 12. zimní slunovrat

24. 12. Štědrý den

25. 12. Boží hod vánoční (1. svátek vánoční)

26. 12. svatý Štěpán (2. svátek vánoční)

31. 12. Silvestr

 

Slunce jen slabě prosvítá mezi mraky, noci jsou už opravdu dlouhé, začíná zima. Přirozeně bychom měli zpomalit, užívat si poklidných večerů. Příroda k tomu sama nabádá – den končí brzo odpoledne a vše odpočívá, spěje do závěrečné fáze. Temnota je tak hluboká, že určitě musí přijít změna. Čekání na nové světlo (ať v podobě slunce nebo Ježíška) bývala poklidná doba adventní, kdy přirozeně mohlo dojít k zakončování, přehodnocování a bilancování. To v současné době v prosinci málokdy stihneme – tma je přehlušena zářením umělých světel, místo klidného času nás lákají večírky, besídky, vánoční koncerty, ale i setkání s přáteli na vánočním trhu u svařáku či při společném pečení. A k tomu rodičovské výzvy související s přípravou těch nejbáječnějších Vánoc.

Tradinář, stejně jako nový Vánoční Tradinář, ukazuje, že receptů a návodů na vyrábění vánočních předmětů, tradic a zvyků vážících se k vánočním svátkům je tolik, že zkrátka nelze stihnout vše, a ani to není třeba. Daleko příjemnější je zvolit si, na co se budeme letos soustředit, čemu budeme věnovat energii. Jaké cukroví zkusíme letos a jaké necháme napřesrok, abychom měli trochu času si také sednout u kamen nebo topení s horkým čajem nebo svařákem a jen vnímat tu krásnou sváteční atmosféru radostného očekávání. Možná nás potěší vytvořit společně adventní věnec s dětmi nebo přáteli, ale klidně ho můžeme i koupit a jít se raději podívat na rozsvícení vánočního stromku na náměstí.

S tím, jak se mění naše rodina, děti rostou, mění se i podoba slavení Vánoc. A důležité je si je užít ne v dokonalosti výzdoby a počtu druhů cukroví, ale s radostí a láskou. Vždyť za rok jsou zase Vánoce! 

A pokud rádi tvoříte a zapisujete, určitě si nezapomeňte zaznamenat své vlastní tradice, významné svátky, oslavy a rituály, ale i rodinné recepty a vzpomínky svých blízkých. Nejenže připravíte zážitky těm, které máte nejraději, ale pomůžete upevnit rodinné vazby a stvoříte si svůj rodinný poklad pro další generace. Rodinná kronika tradic Vás může propojit i s předky – využijte vzpomínek a moudrosti svých rodičů, babiček a dědečků a předejte je svým dětem. Pro tento účel můžete využít KRONIKU pro Vaší rodinu.

 

Prosinec plný rodinných rituálů

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám