Svátky a významné dny pro měsíc prosinec – Tajemství Vánoc

Svátky a významné dny

4. 12. svatá Barbora

5. 12. mikulášská obchůzka v předvečer svátku svatého Mikuláše

12. 12. třetí adventní neděle

13. 12. svatá Lucie

19. 12. čtvrtá adventní neděle

21. 12. zimní slunovrat

24. 12. Štědrý den

25. 12. Boží hod vánoční (1. svátek vánoční)

26. 12. svatý Štěpán (2. svátek vánoční)

31. 12. Silvestr

Svatý Martin sice na bílém koni nepřijel, ale konec listopadu přece jen sníh přinesl a advent už je za dveřmi. Vánoce se blíží mílovými kroky a i ty nejodolnější z nás už začíná jímat hrůza z vánočních příprav, nákupu dárků, pečení cukroví a svátečních plánů. A krásná vánoční nálada, radost a těšení se mezi tím nepozorovaně vytrácí. Jak je znovu uvést do svých domovů a naladit se na předvánoční čas? To je možná novodobé tajemství Vánoc. Jedním ze způsobů je jistě otevřít dveře starodávným i novodobým tradicím, dalším následovat křesťanský příběh Vánoc nebo se soustředit na přírodní koloběh. Kniha Vánoční Tradinář ukazuje, že tyhle tři cesty jsou úzce propletené a všechny vedou na stejné místo, ke zklidnění, čekání na nové světlo (ať v podobně slunce nebo Ježíška), k vytvoření prostoru k zakončování, přehodnocování a bilancování.

A tak zkusme i my, pokud nám to okolnosti dovolí, najít čas k zastavení se, zklidnění, ať již v kostele, na procházce, nebo v křesle, pod dekou a s hrnkem voňavého čaje či svařeného vína. Ony nám pak i ty prozaičtější prosincové úkony půjdou snáz. Při plánování se zamysleme nad tím, co děláme pro sebe a pro druhé a co automaticky, ze zvyku nebo proto, že to dělají ostatní, co nám dělá radost a co nám jen přidělává starosti. Současná podoba Vánoc nás vyzývá k maximalizaci nejen nákupů, ale také druhů cukroví, dokonalosti výzdoby, počtu zážitků. Daleko příjemnější je ale zvolit si, na co se budeme letos soustředit, čemu budeme věnovat energii. Důležité je si svátky užít ne v dokonalosti, ale s radostí a láskou. Vždyť za rok jsou zase Vánoce!

Přejeme Vám krásný adventní čas.

 

Pozvánka na předvánoční besedu s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou a Martinou Boledovičovou: 

Adventní čas můžete spolu s námi zahájit již tento čtvrtek 24. 11. 2022 v 17 hodin (předpokládaný konec akce do 19 hod.) v hotelu Academic na Tyršově náměstí v Roztokách na besedě Vánoční ladění s Martinou Viktorií Kopeckou a Martinou Boledovičovou, autorkami knihy Vánoční Tradinář.

Vstupné: 100 Kč, vstupenky je nutné si předem rezervovat u Vlaďky Drdové na tel: 606 893 292 nebo na e-mailu: v.drdova@volny.cz. Knihy z edice Tradinář budou na místě k prodeji: Vánoční Tradinář, TraDiář pro rok 2023, Tradinář (celoroční), Kronika a plátěná taška.

 

Další pozvánka je do Velkých Karlovic: Tradice spojené s obdobím od Dušiček po Hromnice budou také tématem setkání Zbigniewa Czendlika a Martiny Viktorie Kopecké. Akce s názvem Večer (před)tříkrálový aneb jak to bylo od Dušiček po Hromnice proběhne 5. 1. 2023 od 17:00 ve Spa hotelu Lanterna **** ve Velkých Karlovicích. Více na: https://www.valachy.cz/pobyty/czendlik-kopecka/.

 

 

Svátky a významné dny pro měsíc prosinec – Tajemství Vánoc

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám