Svátky a významné dny pro měsíc říjen

16. 10. svatý Havel a císařské posvícení

20. 10. Den stromů

28. 10. Den vzniku samostatného československého státu

30. 10. změna času

31. 10. Halloween či Samhain

 

Říjen pokračuje ve změnách, které do našich dnů vneslo září. Stejně jako příroda, stromy a zvířata, i my se chystáme na zazimování. Pomalu přichází chlad a tma a člověku se po ránu nechce z teplých peřin.

Našim kuchyním začínají kralovat dýně, kořenová zelenina, jablka a hrušky a voňavé zahřívací koření jako je skořice, nebo hřebíček. Další dobroty můžeme oslavit při posvíceních, hodech, vinobraních nebo jiných oslavách sklizně. Tradiční oslavy dokončené sklizně se v křesťanské kultuře propojily s církevními tradicemi, a tak se posvícení (podle slova posvěcení) slavila podle toho, kdy byl v obci vysvěcený kostel, v každé vsi a městě jindy.

Císař Josef II. nesl nelibě tolik různých termínů k oslavám a návštěvám, které zároveň plodily nedostatek času na práci, a aby dal věcem řád, zavedl posvícení císařské – první neděli po svátku svatého Havla. Císařova myšlenka se ale v praxi neujala, posvícení se i nadále konala podle původních termínů, a to císařské neboli havelské se k nim přidalo ještě navíc. Dodnes nám zůstala především posvícení václavská (populární především za První republiky oslavující patrona českého státu sv. Václava), havelská nebo martinská v listopadu, oblíbená především pro pečenou husu.

Na konci měsíce přichází Halloween, potomek keltského Samhainu, svátku, kdy se, jak se věřilo, stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, kdy se duše zemřelých navrací domů. S nimi ale, jak věřili staří Keltové, přicházejí na svět i démoni, před kterými je třeba se chránit. Maskovali se proto za strašidelné bytosti, aby zlým duchům zůstali nepoznáni a zároveň převzali trochu jejich strašidelné moci. Po celou noc zářily u obydlí ohně, aby zemřelé duše našly snadno cestu zpět a nemusely dlouho bloudit. To nám kromě dnešního Předvečeru svátku Všech svatých může připomenout i naše Dušičky, které nás čekají jen o pár dní později.

 

Téměř vše je již v říjnu sklizeno, ale nastává čas také na sázení – a to stromů a keřů! V chladnějším počasí, kdy ale ještě nemrzne, stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou. Do zimy stihnou zapustit kořeny a přežít mrazy.

 

Fotografie pochází z knih našeho nakladateství: Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů, Rytmus roku s Hankou Zemanovou, Postní kuchařka – od kořene po nať, Zelenina z ekozahrady – pro radost i soběstačnost aj. 

Svátky a významné dny pro měsíc říjen

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám