Svátky a významné dny v měsíci září

1. 9. první školní den

23. 9. podzimní rovnodennost 1. podzimní den

28. 9. svatý Václav, Den české státnosti

29. 9. svatý Michael, Den andělů

Září nás rozjařené z výletů a dovolených navrací zpět k řádu a rozvrhům. Nezáleží na tom, jak je člověk starý, ani jak dlouho už není školou povinný. Kolem 1. září jako by se vždy svět proměnil, vzduch začne vonět podzimem, letní oblečení nahradí dlouhé kalhoty a svršky, studené nápoje vyměníme za čaje nebo ranní kávu. V novém TraDiáři na rok 2023 o tom píše farářka Martina Viktorie Kopecká.

 

Návrat k řádu

Škola volá. S dětmi i ty, kteří nesedí v lavicích, ale připravují školákům zázemí. A dokonce i takové, kteří už se školou nemají vlastně nic společného – protože také ti se vracejí k řádu, k práci uvnitř, k rozvrhům cvičení anebo k předplaceným abonentkám do koncertních sálů a divadel. Vracíme se z letních dobrodružství, abychom se zase dobře ukotvili doma, v práci, v plánech.

Postupně se připravujeme na začátek podzimu, na podzimní rovnodennost. Den i noc se dostávají do dokonalé rovnováhy. Léto je u konce a my se zabydlujeme ve svetrech a později i kabátech, začínáme se těšit domů, do tepla. Ve spíži se to červená marmeládami a zelená zavařenými okurkami. Na konci měsíce oslavujeme Den české státnosti, přicházejí svatováclavské slavnosti a s nimi posvícení. Hřejivá síla slunce se přelije do burčáků a nadšení ze sklizně hroznů. Sklízíme to, co jsme zaseli, a dostáváme příležitost se zastavit, abychom poděkovali za všechno bohatství, které nám příroda nadělila.

Vracíme se k pravidelnému rytmu, který je spojen s ubýváním světla, ale zároveň přicházejí barvy podzimu, sbíráme šípky a materiál na adventní tvoření. Po usilovné dřině nastává čas zklidnění a radosti z hojnosti. Co třeba uspořádat rodinnou nebo sousedskou slavnost s díkůvzdáním i za to, že jsme součástí svého společenství?

Martina Viktorie Kopecká, úryvek z TraDiáře na rok 2023

 

 

 

Svátky a významné dny v měsíci září

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám