Únor, čas zimních radovánek a masopustu

Svátky a významné dny

2. 2. Hromnice

3. 2. svatý Blažej

6. 2. svatá Dorota

14. 2. svatý Valentýn

24. 2. svatý Matěj

24. 2. Tučný čtvrtek

27. 2. masopustní neděle

1. 3. masopustní úterý

Únor, čas zimních radovánek a masopustu, je měsícem přechodovým. Mezi zimou a jarem, hostinou a půstem, klidem a aktivitou. Počátkem února ještě bývá hluboká zima, jezdíme na lyže a běžky a užíváme si tepla po návratu domů. Zvířata spí zimním spánkem, stěhovaví ptáci jsou stále ještě na jihu, semínka leží pod zemí a všichni čekají, až přijde jejich chvíle. Sníh opadne a led začne tát, zima ustoupí předjaří. Pokud už se nemůžeme jara dočkat, můžeme se na něj pomalu začít připravovat. Ať už tvořit plány na výlety, vymýšlet, co kam zasadíme, pokud máme zahradu, nebo alespoň balkon či vhodný parapet, nebo aktivně začít doma vysévat semínka rostlin, která později zasadíme do země.

Anebo si můžeme zkusit naklíčit luštěniny a obiloviny pro vlastní okamžitou spotřebu. Obohatíme tak svůj jídelníček, ale také si díky tomu procesu, kdy se ze suchého semínka stane za pár dní šťavnatý klíček, připomeneme sílu přírody. Jak si takové posly jara pozvat domů, se dozvíte například v knize Rytmus roku, kde jeho autorka Hanka Zemanová připravila podrobný návod na nakličování.

Čeká nás také svátek zamilovaných. Způsobů, jak ho slavit, je nespočet, ale základ je v myšlence, pozornosti a činu. Přiměje nás se zamyslet – dáváme si doma lásku v tom každodenním shonu najevo? Možná se hodí připomenout si, že milenecká a partnerská láska je v rodině ta základní, od které vše vzniklo a vše se odvíjí. Pěstování partnerské lásky nám v průběhu roku zvyky i obyčeje jemně připomínají, zkusme si jich všímat…

V únoru obvykle vrcholí i masopust – nejbujařejší svátek v roce, ke kterému patří plesy, zabijačky i veselé masopustní průvody. Za hodováním a veselím se skrývá méně zřejmá hlavní podstata tohoto rituálu – symbolická poprava (oběť) kobylky, kterou se uzavírá vegetační cyklus, a její následné vzkříšení. Tím se otevírá další cyklus: nové jaro. Po masopustu nás čeká předvelikonoční půst. Ať už půst dodržujete nebo jen hledáte inspiraci, jak odlehčit po zimě jídelníček, mohla by vás zaujmout naše novinka, Postní kuchařka Pavla Drdela, která obsahuje přes 80 autorských bezmasých receptů ze sezónních a lokálních potravin a navíc 60 návodů, jak uchovat letní a podzimní úrodu do zimních měsíců a jak spotřebovat zeleninu beze zbytku, od kořene po nať.

Den se viditelně prodlužuje, jaro klíčí skrytě pod povrchem. Zima leckdy začíná ustupovat, objevují se první jarní kvítky. Přestože děti mají „jarní” prázdniny, na horách ještě vládne zima. Užívejme si zimních radovánek – brzo se bude zima takzvaně vynášet, v podobě Morany.

Únor, čas zimních radovánek a masopustu

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám