Září víno vaří a co nedovaří, říjen dopeče

V měsíci září můžeme oslavit:

1. 9. první školní den

22. 9. podzimní rovnodennost 1. podzimní den

28. 9. svatý Václav, Den české státnosti

29. 9. svatý Michael, Den andělů

Akce a rituály:

začátek školy, oslavy sklizně a hojnosti, hody a posvícení, vinobraní, zakončení léta – domácí oslava, poděkování za dary

 

 

Zaří, přelomové období, kdy si s trochou nostalgie užíváme ubývající sílu slunce, ještě si ho někdy plnými doušky vychutnáváme v krásném babím létě, ale rána jsou už chladná a vlhká. Cítíme a uvědomujeme si zřejmou konečnost tohoto léta. Také nás může doslova překvapit tma, která po podzimní rovnodennosti přichází nezvykle rychle.

Září je také měsíc, kdy sklízíme, co jsme zaseli, kdy je všude hojnost a dostatek, kdy si můžeme uvědomit, že jsme obdarováváni mnoha dary, které přináší příroda i život. Při procházkách máme oči otevřené a chystáme si zásoby na zimu k jídlu i na tvoření – sbíráme oříšky, šípky, bezinky. Chodíme do lesa na houby. Vybíráme si i další přírodniny, se kterými si s dětmi pohrajeme a které nám zadarmo vytvoří podzimní a vánoční výzdobu.

Začíná škola a školka a s nimi spousta povinností, ale i pravidelnější rytmus a řád. Oslavme s radostí první školní den. Zkusme si například vytvořit svůj malý prvozáříjový rituál, ať můžeme každý rok oslavit tento den a nový začátek.

Nejplodnější měsíc si užijme s rodinou, přáteli nebo sousedy – upořádejme oslavu jakékoli naší, i sebemenší sklizně nebo navštivme větší veřejnou slavnost – hody, kvas, posvícení, vinobraní. Ty dříve ale nebyly jen veselicí, základem bylo vyjádření poděkování za dary a uvědomění si vděčnosti. My je také můžeme využít jako rozloučení se s letošním létem a přivítání podzimu.

Září víno vaří a co nedovaří, říjen dopeče

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám