Jaroslav Svoboda

Jaroslav Svoboda (1977) svou kariéru zahájil ve třech letech, kdy se v rámci svých fyzických možností účastnil výsadby borovic lesních po okolních stráních v místě bydliště (seděl a vřískal). Celé dětství se hrabal v hlíně, sázel a rozmnožoval kdeco, od zeleniny a trvalek až po žáby. První ekozahradní návrh s kvetoucími keři a pěšinkami nakreslil v sedmi letech, bohužel se pro pozdější realizaci nedochoval.

Po maturitě si sbalil batoh a následujících pět let věnoval cestování po různých koutech světa. Držel se při tom filozofie „chvíli někde pracovat a třikrát tak dlouho za to cestovat“. Plazil se v šíleném horku v písku při sklízení paprik v izraelském mošavu u Mrtvého moře, toulal se po Sinaji a egyptských pouštích, obdivoval cedry v pohořích Maroka a učil se smlouvat s Araby. S komáry, medvědy a instantními nudlemi putoval divočinou všech severoamerických národních parků. Se spacákem a americkým snem strávil několik měsíců, toulaje se jako drsný motorkář po Spojených státech na své první velké motorce. Vydělával si jako kovář v Kalifornii, pomocná síla na stavbách, stal se diplomovaným barmanem a míchal drinky v italské restauraci v Chicagu…

Během zahraničních cest trávil dlouhé dny i noci v knihovnách světových metropolí nebo na internetu a studoval. Dal si totiž za cíl přečíst a pochopit vše, co se dá v anglickém jazyce najít na téma přírodní zahrady, permakultura a trvale udržitelný život člověka v souladu s přírodou.

Po návratu do Čech se v následujících letech trochu usadil, živil se výukou a založil webové stránky www.ekozahrady.com, které dodnes obohacuje o praktické informace lidem i přírodě pro radost. Hned na počátku začaly přicházet žádosti od nadšených lidí o pomoc s budováním ekozahrady, časem ji tedy začal nabízet profesionálně. Vytváření a realizace projektů byly velmi časově náročné a nabídek, které už nebylo možné přijmout, přibývalo. Soukromé ekozahradní projekty proto vystřídala výuka velmi populárních kurzů ekozahradního designu, designu rodového statku a ekozahradních společenstev.

Kromě toho píše články do časopisů a fotografuje přírodu. Své teoretické i praktické zkušenosti zúročil při psaní knihy Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku a Zeleniny z ekozahrady pro radost i soběstačnost.

Jaroslav Svoboda

Fotografie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám