Tipy, jak pečovat o jarní květiny ve váze

Na zemi můžet ještě někde ležet sněhová peřina, ale otužilé krasotinky už vytahují své barevné hlavičky slunci vstříc. Drobné jarní cibuloviny vykvétají už od února v pestrých barvách na zahradách i ve volné přírodě a nabízejí tak první možnost, naplnit si letos vázy vlastnoručně natrhanými květinami. Umíme je ale uříznout a uchovat ve váze tak, aby nám vydržely co nejdéle? Pokud se o ně budeme správně starat, odmění se nám klidně i týden svojí silnou, leckdy až omamnou vůní. Zavřete oči a přivoňte si... 

Přinášíme Vám pár užitečných tipů z nové knihy Zahrada do vázy.

 

  • Bledule, modřence a sněženky

Ač vzrůstem nevysoké, dají se mnohé z těchto rostlin dobře řezat do vázy, kde vydrží dle podmínek 6 až 10 dní. Neuděláte chybu, pokud si na ně pořídíte malou vázičku, asi 6 až 8 centimetrů vysokou. O pár týdnů později ji využijete také na fialky.

Modřence je nejvhodnější řezat ve chvíli, kdy je zhruba třetina květů v květenství již otevřených. U sněženek a bledulí si dejte při řezu pozor na potřísnění kůže šťávou, patří mezi jedovaté rostliny, celé včetně cibulek obsahují alkaloidy a u citlivých jedinců může dojít k alergické reakci organismu.

  • Violka vonná

Fialky najdete na mnoha místech ve volné přírodě. Drobounká kytička potěší ve váze zejména svou sladkou vůní, ale věděli jste, že její květy jsou i jedlé? Nejčastěji se kandují v cukru nebo se používají pro výrobu sirupů.

  • Narcis

Narcisy nejdéle vydrží, pokud je řežeme ve fázi, kdy uzavřené poupě protrhne ochranný toulec, skloní se a začne se vybarvovat. Běžná trvanlivost narcisu ve váze se pohybuje kolem 5 dní. Pozor na kombinaci s ostatními květinami: narcisy produkují látky, které způsobují jiným rostlinám předčasné uvadání, citlivějším osobám můžou přivodit i podráždění pokožky. Hodláte-li narcisy ve váze kombinovat s jinými květinami, zkuste je na den postavit do nádoby s trochou vody, slizovitá tekutina se zčásti vymyje. Stonky pak již neseřezávejte.

  • Tulipán

Tulipány nejdéle vydrží ve váze, pokud se řežou ve stadiu, kdy je poupě plně vyvinuté a začíná se zřetelně vybarvovat. Možná jste si už všimli, že tulipány patří k rostlinám, které i řezané ve váze dále rostou, při vytváření aranžmá s tím raději dopředu počítejte. Pokud řezané tulipány ochabnou a povolí, stačí je zabalit do papíru a ponořit asi do třetiny délky stonků do čisté studené vody na chladném místě. Stonky zase zpevní. Těšit se z květů tulipánu ve váze je obvykle možné zhruba po dobu pěti dní až jednoho týdne.

  • Hyacint

K řezu je hyacint nejvhodnější ve chvíli, kdy rozkvetla třetina květů v květenství; ve váze vydrží asi týden.

  • Konvalinka

Do vázy je ideální řezat rostliny, které mají otevřenou přibližně polovinu květů v květenství, ve váze pak vydrží zhruba 5 dní. Ale pozor, konvalinky jsou celé prudce jedovaté, včetně vody z vázy!

 

Tipy, jak pečovat o jarní květiny ve váze

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám