V březnu startujeme – malí zahradníci!

Školy a školky se na mnoho týdnů uzavřely a děti zůstávají s rodiči doma a jejich každodenní režim je navíc ztížen omezením volného pohybu a zákazem vzájemného setkávání. Většina z nás hledá pro své ratolesti alespoň nějaké smysluplné aktivity, a tak věřím, že vám následující řádky přijdou vhod. Právě teď je totiž ten správný čas začít společně s dětmi zahradničit. Nebojte se, číst dál můžou i ti, kdo mají jen balkon nebo třeba jen okenní parapet.

Pro radost i k snědku

Příroda se probouzí, a i přes poněkud chladnější počasí můžeme už od konce března vysévat ven některé dětmi oblíbené druhy zeleniny. Jsou to druhy nenáročné na péči, rychle rostoucí, a navíc velmi chutné. Příprava není nikterak náročná, bude vám stačit květináč nebo obyčejný truhlík naplněný substrátem a sáček se semínky. Společné pěstování je zábava: můžete sdílet zázrak, kdy z malého scvrklého semínka vyroste za pár týdnů křupavá ředkvička nebo sladký hrášek.

Pikantní ředkvičky

Červené (ale i bílé nebo dvojbarevné) bulvičky ředkviček vypěstujete kromě klasického záhonku i v běžném truhlíku. Stačí vysít semínka zhruba centimetr hluboko, substrát přitlačit a zalít. Když zhruba po týdnu až deseti dnech rostlinky vzejdou, nebojte se je hodně protrhat: aby bulva mohla vyrůst, potřebuje dostatek místa. Vytrhané malé ředkvičky nevyhazujte, mají podobně štiplavou chuť jako ty dospělé a můžete je společně sníst. V dobrých podmínkách a při dostatku vláhy si svůj vlastní svazeček ředkviček z truhlíku sklidíte už zhruba za měsíc.

Sladký hrášek

Konec března je ta správná doba i na výsev hrášku. Zvolit můžete tradiční dřeňový (baňaté lusky se zelenými hrášky) nebo cukrový (konzumují se celé placaté lusky). Hrách roste na záhoně téměř sám, ale postačí mu větší květináč. Ten nezapomeňte dobře zalévat, ať jsou lusky dostatečně šťavnaté. K rostlinkám můžete umístit i oporu, nebo naopak nechat hrách například z nádoby převisat dolů. Jedlé jsou i smetanově bílé kvítky, kdo by se ale chtěl připravit o úrodu hrášků!

Salátová miska

Nemáte-li možnost pěstování na zahrádce, použijte pro výsev salátů truhlík běžné velikosti případně jinou menší nádobu. Saláty koření mělce, substrát tedy nemusí být hluboký, potřebují ale dostatek vody. Pozor – zvolte saláty listové, jen tak budete na rozdíl od salátů hlávkových moci průběžně sklízet křehké lístky po mnoho týdnů. Kromě klasického listového salátu zkuste vysévat roketu, polníček, dubáček, špenát nebo nejrůznější asijskou listovou zeleninu, jakou je například mizuna nebo mibuna.

Mnohem víc inspirace i pro další roční období naleznete v knize Zahrada žije – zahradničíme s dětmi.

V březnu startujeme – malí zahradníci!

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Související autor

Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám