Říjen – barevný podzim

Svátky a významné dny

16. 10. svatý Havel a císařské posvícení

20. 10. den stromů

28. 10. Den vzniku samostatného československého státu

31. 10. Halloween či Samhain

poslední víkend v říjnu změna času

Akce a tvoření: posvícení a vinobraní, vysazování stromů, sběr přírodnin, Halloween, pouštění draků, dlabání dýní

 

 

V říjnu vrcholí oslavy sklizní. Je to doba posvícení a hodů, vinobraní, mysliveckých posledních lečí, začínají i výlovy rybníků. Někdy bývá už pošmourno a sychravo. Přichází s tím ale i víra v lepší budoucnost a naděje, těšení se na světlo.

Je nejvyšší čas chystat si zásoby na zimu – připravit dřevo na zátop, usušit jablečné křížaly, švestky na předvánoční tvoření i mlsání, houby do kuby a polévek, vyloupat ořechy, ať máme do cukroví. Krásně barevné listy, jeřabiny a šípky můžeme už teď využít na domácí podzimní výzdobu nebo dušičkový věnec. Haloweenská dýně okrášlí a ochrání obydlí a světýlko nám bude připomínat, že sice začíná temnější čas, ale zase přijde světlo. Pestrá barevná krása a spousta jedlých plodů, které si také můžeme zakomponovat do svého podzimního zátiší, přirozeně a samovolně vnesou do našich dní i pocit hojnosti. Když fouká vítr, patří k nejkrásnějším zážitkům dětí lítání po poli s papírovými draky. Také je čas pro sázení stromů. Máte-li vybrané místo a strom, využijte toto období před zimou, kdy stromy mohou nejlépe zakořenit. Říjnem končí půlročí plné světla a tepla. Poslední říjnová neděle přinese zásadní změnu – konec letního času. Zase se vrátíme více domů, do tepla, nadchází čas zklidnění pro nás i přírodu, který můžeme využít pro tvoření nových plánů, pro čas s rodinou i pro sebe samotné.

Na konci října se můžete těšit na novinku našeho nakladatelství, volné pokračování Tradináře – Vánoční Tradinář, který vás provede zimním časem klidu přírody od posledních podzimních posvícení, přes advent a přípravy na Vánoce, Štědrý den, vánoční svátky a přelom roku až do masopustu. Knihu můžete již nyní předobjednávat s 20% slevou a podpisem od autorek na tomto odkazu: Vánoční Tradinář.

 

Říjen – barevný podzim

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Související autor

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám