Tradice a svátky v červenci

Co nás čeká za svátky a významné dny v prvním měsíci prázdnin:

5. 7. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. 7. Den upálení mistra Jana Husa

13. 7. svatá Markéta

25. 7. svatý Jakub

26. 7. svatá Anna

 

Červenec, čas toho největšího letního horka, ale také prázdnin, dovolených, koupání a výletů, zkrátka oddechnutí si po celém roce práce. Pro naše předky, ale také pro dnešní zemědělce, červenec odpočinkový rozhodně není. Vše zraje a chystá se na sklizeň, okolo poloviny měsíce začínají žně. A tak svatí červencových svátků dohlížejí na úrodu – svatá Markéta upozorňuje na začátek žní, svatý Jakub na sklizeň zelí, svatá Anna odkazuje na typický zlom v počasí koncem měsíce, léto vrcholí a začíná slábnout, dny jsou ještě teplé, ale večery a rána pomalu chladnou. Sbíráme jahody, třešně, levanduli, meruňky a broskve, lesní borůvky, červenec je časem zavařování, sirupů, marmelád a kompotů, které pak v kuchyni používáme po celý zbytek roku.

K červenci také dříve neodmyslitelně patřily poutě, cesty na poutní místa, často spojené s profánní zábavou, jarmarkem a tancovačkami. Dnes už zbyla z této tradice jen ta část s atrakcemi a veselením a pár církevních slavností na poutních místech. To ale neznamená, že si nemůžeme udělat sami výlet k blízkému kostelu nebo na jiné symbolické místo a zakončit ho svátečním obědem nebo večeří. A na cestu si upéct pouťové kynuté koláče.

Budete-li trávit letní čas s dětmi, doporučujeme k inspiraci na hraní knihu Svobodná hra. Obsahuje 500 tipů a návodů, jak děti zabavit a navést je na hraní venku i vevnitř, a k tomu 850 návodných fotografií. Ukázku z knihy si můžete prohlédnout v detailu knihy Svobodná hra. Knihu lze v našem e-shopu pořídit nyní s DOPRAVOU ZDARMA (akce platí na dopravu přes Zásilkovnu po celé ČR do 15. 7. 2021).

Foto: Justina Danišová pro knihu Svobodná hra

Tradice a svátky v červenci

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Doprava ZDARMA do Zásilkovny po celé ČR
Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám