květen 2020 – Vaříme venku!

Jaro je v plném proudu, přibývá teplých a slunných dní a příroda nás volá ven. Jak si to trochu zjednodušit a hlavně co nejvíc užít? Jak jen to půjde, zkusme si dát snídani nebo večeři venku, ať už to bude na balkoně, v parku nebo o víkendu na chalupě či na výletě. Jídlo můžeme uvařit doma a zabalit s sebou, ale také jen popadnout suroviny a něco jednoduchého si společně připravit až venku, v terénu. Venku prostě chutná mnohem víc!

Pokud si se svou venkovní hostinou nechcete předem zaposilovat formou těžkého piknikového koše, pak by měla být spíš jednoduchá a hravá. Zapojte do přípravy i děti a uvidíte, že potěšíte nejen chuťové buňky. Skvělé recepty najdete v knize Vaříme s dětmi pro děti“ od Petry Novotné – řada z nich se dá nachystat nebo dotvořit i venku. Dobrůtkou, kterou v pohodě a bez problému „uvaří“ i děti, jsou například rajčátkové špízy – je to taková skoro prázdninová svačinka, ideální součást pikniku a super jídlo „do ruky“:

Domácí rajčatové špízky (množství podle počtu strávníků):

  • cherry rajčátka
  • mozzarella v malých kuličkách (pokud nemáte, můžete nakrájet na menší kousky i tu klasickou)
  • špejle
  • bazalka nebo bazalkové pesto

Stačí dětem rozložit všechny ingredience na stůl nebo tácek a mohou se pustit do díla: na špejle napichovat střídavě rajčátka a mozzarellu a nakonec ozdobit bazalkou nebo bazalkovým pestem. A pokud nemáte bazalku, můžete jednoduše vytvořit petrželové pesto: hrst petržele rozmixujete se třemi lžicemi olivového oleje a špetkou soli. Hotové jednoduché pesto můžete nakapat na špízy. Nechte děti pracovat úplně samostatně a buďte otevření jejich nápadům, třeba budou chtít špízky vylepšit: skvělá je např. jarní cibulka nebo paprika.

Druhým skvělým zdrojem inspirace je Outdoorová kuchařka“ Petry Pospěchové. Nepostradatelný pomocník na menší i větší výlety, ale klidně i na zahradu k ohništi. Autorka tu jako zkušená cestovatelka i nadšená kulinární objevitelka vysvětlí, jak se bez těžkého batohu (i bez těžkého žaludku) skvěle najíst i kdekoli v terénu, s pomocí dobře vybraných surovin a osvědčených outdoorových receptů. Pro dospělé i pro děti, pro gurmány, pro sportovce, kteří potřebují opravdu dodat energii při náročných výšlapech, i pro všechny pohodáře, kteří nemají chuť být na výletě jen o konzervách a tatrankách.

Vaření a vychutnávání si venku má totiž kromě jiného svoje nezaměnitelné kouzlo – jídlo je okořeněné společnými zážitky, radostí z pohybu, vitamínu D ze sluníčka a osvěžující energií čerstvého vzduchu.

Krásné dny a ať se nám všem to hodování venku v přírodě poštěstí co nejčastěji!

květen 2020 – Vaříme venku!

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám