Vánoce 2020 – Vytvořte si rodinné tradice a zaznamenejte si je...

Milá tvořitelko rodinných tradic,

jestli se Ti dostává do rukou KRONIKA nebo TRADINÁŘ, nebude to asi náhoda. Možná jsi ji dostala od maminky či muže nebo sis ji našla sama. Možná jsi na tom jako já – chceš tvořit a objevuješ tu krásu kolem sebe... 

Tradinář začal vznikat, když jsem chtěla svým dětem vysvětlit smysl tradic a svátků, které v průběhu roku slavíme a jejichž smysl již nevnímáme, a přitom jsem pochopila, jak moc se naše křesťanské svátky opírají o tradice mnohem starší, pohanské, a jak jsou všechny tyto oslavy propojené s přírodou. Toužila jsem svým dětem předat všechny ty smysluplné věci, které pro nás s láskou dělala moje maminka a z mého života se časem tak trochu vytratily. Dovedlo mě to ale mnohem dál – ke zvykům starým tisíce let a k propojení s přírodou.

Došlo mi, že se dotýkám něčeho, co je s námi odjakživa, jen tomu dnes již nerozumíme. I když náš život jde kupředu a měníme se my i děti, cyklus přírody je stále obdobný a ty samé malé i velké události se stále a přirozeně dějí každý rok. A to samo o sobě zakládá tradici – náš život se točí v přirozených ročních cyklech a rituálech.

Když vyšel Tradinář, několik maminek se mě ptalo, jestli neplánuji pokračování, zápisník, kam by si každý mohl vpisovat to, co sám tvoří a žije. Protože sama neustále něco zapisuji do nejrůznějších notýsků (deníčky mě provázejí už od dětství i na cestách) a na základní škole jsem byla kronikářkou, napadlo mě pokračovat právě takto – kronikou. Při její vytváření mi také došlo, že Tradinář dostává další smysl – nejen že inspiruje k tvoření vlastních rodinných tradic, ale poskytuje i nástroj k jejich zaznamenání nebo plánování. Věřím, že nám poskytne i ono ztracené propojení s přírodou a našimi předky i dětmi.

Tradinář je tady pro Tebe, Kronika pro Tvou rodinu.  V Tradináři i Kronice je kromě tradic, obyčejů a praktických návodů a receptů obsaženo i hodně lásky. Ta je totiž tou hybnou silou, která rodinné tradice a rituály vytváří a udržuje. A tvořitelkou rodinných tradic Vaší rodiny jsi právě Ty. Knihu ber jen jako inspiraci – pro Vaše rodinné prožitky a plány. Opravdu není možné stihnout všechno.

Přála bych si, aby Tradinář a Kronika přinesly radost a štěstí  to úplně obyčejné, někdy skryté za stereotypem a nikdy nekončící „domácí“ prací.

Pro radostné tvoření a žití s láskou Martina, spoluautorka knih Tradinář a Kronika

 

PS: Budu moc ráda, když mi napíšete na email: boledovicova@smartpress.cz, jaké tradice si u Vás doma tvoříte. Třeba se stanou inspirací i pro další rodiny. Děkuji.

Vánoce 2020 – Vytvořte si rodinné tradice a zaznamenejte si je...

Fotogalerie

Všechny fotografie a texty podléhají autorskému právu. K možnému využití kontaktujte, prosím, redakci.

Související autor

Facebook Instagram Napište nám Kontaktní informace Jak k nám